19 kwietnia 2024

Jak wygląda udawanie ofiary w pracy i poza nią?

Udawanie ofiary to jeden ze stałych zachowań psychopatów i osób toksycznych. To doskonała strategia, żeby w prawdziwej ofierze wzbudzić poczucie winy albo przynajmniej sprowokować ją do tego, żeby przestała na nas zaskakiwać i dochodzić swoich praw.

Udawanie ofiary może przebiegać różnie, ale zawsze pojawia się jeden podstawowy element: kiedy on uświadamia sobie, że jest inny, zaczyna udawać ofiarę.

Kiedy ktoś przyłapie Cię na gorącym uczynku

Osoby o zwyczajnej osobowości, bez żadnych zaburzeń, również mogą stosować taktykę udawania ofiary. Widać to bardzo dobrze, kiedy coś nam nie wyjdzie i ponosimy porażkę. Wtedy, zamiast przyznać się do tego, że coś zepsuliśmy albo czegoś nie dopatrzyliśmy, wolimy znaleźć winnego.

W przypadku psychopatów działa to dość podobnie. Kiedy ktoś zwraca im uwagę, że zachowują się niewłaściwie, od razu zaczynają udawać, że to nie ich wina albo że to Ty jesteś winna, bo zwracasz im uwagę na to, co robią źle. Takie zachowania możemy zaobserwować w social mediach, gdzie to nie oszust jest winny, ale osoba, która rozgłasza jego złe zachowania.

Winne jest dzieciństwo, praca, partner

Zawsze możemy znaleźć kogoś, kto jest winny naszemu zachowaniu. To mogą być rodzice, u których normalne było bicie się albo wyzywanie i teraz on uważa, że też może sobie na to pozwolić albo poprzednia partnerka, która zdradzała jego, więc on teraz zdradził Ciebie.

Z twojego punktu widzenia to oczywista wymówka, bo przecież ani rodzice, ani była partnerka nie zdecydowali za niego, że będzie zachowywał się niewłaściwie, a czasami może to być nawet oczywiste kłamstwo. Ale w swojej głowie psychopata jest doskonały w manipulowaniu i uważa, że taka wymówka załatwia sprawę i nie musi już niczego naprawiać.

Artykuły o tym jak prowadzić zdrowy styl życia znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.

Zrzucanie winy na Ciebie za to, że źle się czujesz

Udawania ofiary bardzo często łączy się z poważną rozmową. Kiedy otwierasz się przed taką osobą i mówisz jej, że źle czujesz się z jej zachowaniem, ona natychmiast zaczyna odrzucać twoje oskarżenia i zarzucać Tobi winę. On nie chciał źle, to twoja wina, bo teraz czuje się źle przez to, że mu ją zarzucasz.

To może być też twoja wina, bo źle go zrozumiałaś. Takie wymówki często się powtarzają i mają na celu przekonać Cię, że to Ty jesteś oprawcą w waszej relacji. Jeśli pozwolisz mu sobą manipulować, szybko przejmiesz jego wizję i zaczniesz zachowywać się tak, jakbyś była tą złą w związku.