19 kwietnia 2024

Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie

W życiu każdego pracownika pojawiają się czasem nieprzewidziane sytuacje. Niektóre z nich sprawiają, że rozpoczęcie pracy w danym dniu jest utrudnione lub niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzi urlop na żądanie.

Wykorzystanie urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest swojego rodzaju zabezpieczeniem dla pracownika. Pozwala on na wzięcie nieplanowanych dni wolnych od pracy. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w kryzysowych sytuacjach (sprawy rodzinne, zepsuty samochód czy złe samopoczucie). Wiele osób decyduje się również na wykorzystanie urlopu na żądanie w celach wypoczynkowych. W ciągu roku każdemu pracownikowi przypadają 4 takie dni i nie przechodzą one na kolejny rok.

Chęć skorzystania z urlopu na żądanie należy zgłosić pracodawcy przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem swojej zmiany. Można to zrobić w formie SMS-a, e-maila lub telefonicznie. Należy przy tym pamiętać, że potrzebne jest potwierdzenie przyznania urlopu na żądanie, a pracodawca nie musi go udzielić. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia i trzeba stawić się w pracy. W przeciwnym przypadku nieobecność w pracy będzie potraktowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona, co może skutkować rozwiązaniem umowy z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Urlop na żądanie można wykorzystać jednorazowo w formie 4 dni następujących po sobie lub podzielić 4 osobne dni.

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Urlop na żądanie nie musi zostać udzielony przez pracodawcę, chociaż przeważnie nie ma z nim problemów. Oczywiście istnieją pewne wyjątki.

Pracownicy najczęściej zgłaszają urlop na żądanie w okolicach świąt czy długich weekendów, aby zapewnić sobie kilka dodatkowych dni odpoczynku. W tym czasie otrzymanie zezwolenia może być trudniejsze. Zbyt wiele osób korzystających z urlopu na żądanie w tym samym czasie sprawia, że produktywność firmy jest zagrożona. Pracodawca ma wtedy prawo odmówić urlopu na żądanie.

Wypłata a urlop na żądanie

Urlop na żądanie wchodzi w skład dni urlopu wypoczynkowego, w związku z czym jest płatny. Nie istnieje ryzyko zmniejszenia wynagrodzenia pracownika w kontekście urlopu na żądanie. Wypłata będzie taka sama niezależnie od tego, czy wykorzystane zostały wszystkie 4 dni, czy żaden z nich.

Źródło: SzukajPracy.pl